Beyoğlu’nda Koruma Kurulu artık yetkisiz

Beyoğlu'nda Koruma Kurulu artık yetkisiz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi oy çokluğu ile, Beyoğlu Kentsel Sit Alanı Koruma Amaçlı İmar Planı notlarında bulunan bir maddeyi değiştirerek, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu'nun yetkilerini geçersiz kıldı. İstanbul'da, tarihi Fatih'in ardından, Beyoğlu'nda da gerçekleştirilen tescilsiz yapılara ilişkin bütün projelerde yetkili taraf ilçe belediyesi oldu. Bu düzenleme ile beraber, tescilli kültür varlığının yer aldığı parseller dışında Koruma Kurulu işlevsiz bırakıldı.

19 Haziran 2017 - 17:34

Bu düzenleme ile beraber İstiklal Caddesi, Cihangar, Galata, Karaköy, Kabataş ve Dolmabahçe gibi tescilli yapıların yer aldığı bölgelerde, yapıların komşu binalarına uygulanan Koruma Kurulu kararı geçersiz kılındı. Söz konusu alanlarda proje onayı, her türlü inşai ve fiziki karar ile müdahaleler ilçe belediyesi inisiyatifinde olacak.

Bu düzenleme, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde, 15 Ocak 2017'de Resmi Gazete yayınlanan, "Kentsel Sitler, Koruma ve Kullanım Koşulları başlığını taşıyan, 25 Ocak 2017 tarihinde kabul edilmiş Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu kararı uyarınca, İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nun uygulamayı kolaylaştırıcı nitelik olarak oy çokluğu ile kabul edilmiş bulunuor. Tıpkı Fatih'te olduğu gibi Beyoğlu'nda da tescilli parsellere komşu olarak yapılan tescilsiz yapılara ilişkin plan değişiklikleri ilçe belediyesinin bünyesinde yer alacak. Bu tip kararlar, ilçe belediyesinde bulunan Koruma Uygulama ve Denetim Büroları tarafından alınacak.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Casino