Çevre dostu otellerin elektriğini devlet karşılayacak!

Çevre dostu otellerin elektriğini devlet karşılayacak!

Çevre dostu konaklama tesislerine elektrik başta olmak üzere birçok kalemde devlet tarafından destek sağlanacak. Bunun beraber kış, yayla, termal ve kır turizmi konseptine sahip tesisler, çevreye duyarlı tesis belgesini daha kolay alacak.

20 Haziran 2017 - 01:44

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından alınan karar uyarınca, çevre dostu konaklama tesislerine bir dizi destek verilmesi konusunda harekete geçildi. Bakanlık konuya ilişkin olarak Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi Belgesi verilmesine dair bir tebliğ de yayınladı. Söz konusu tebliğe istinaden, sürdürülebilir turizm başlığı altında, çevreyi koruma, çevre bilincini artırma, çevreye olumlu katkı sağlamayı teşvik amaçlanıyor.

Çevreye Duyarlı Konaklama Tesis Belgesi'ne sahip olmak isteyen tesisler, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na başvurarak, verecekleri dilekçenin ekine, söz konusu tesisin konu ile alakalı olarak yaptığı çalışmaları anlatan, en çok 30 dakika uzunluğunda sunum eklemeleri gerekiyor.

Başvuranlar için, çevreye duyarlılık kriterleri başvuru formu düzenelenecek olmak ile beraber, söz konusu konaklama tesislerinin çevre yönetim politikaları ve eylem planlarının amaçları ile hedefleri de yer alacak. Tesisler, çevre yönetim politikaları ve eylem planlarının duyurulması,  elektronik ortamda erişime açık olması gerekiyor. Bununla beraber, planlar üç aylık aralıklarla olmak üzere göz geçirilecek, değerlendirilecek ve raporlanacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Casino