Ulusal Ulaştırma Ana Planı hayata geçiriliyor

Ulusal Ulaştırma Ana Planı hayata geçiriliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 2035 vizyonu için Ulusal Ulaştırma Ana Planı'nı hazırlıyor. Plan son 14 yılın en büyük projesi olarak nitelendiriliyor.

10 Haziran 2017 - 17:56

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı kapsamında bulunan ve beş aşamada gerçekleşecek olan ulaştırma altyapısı, Ulusal Ulaştırma Ana Planı kapsamında hizmet ve politikalara katkı sağlayacak. Plan, 2018 yılı itibarıyla uygulanmaya başlayacak.

Ulusal Ulaştırma Ana Planı kapsamında Türkiye tarihinin en büyük ulaşım anketi yapıldı. Ankete 332 bin 142 kişi katıldı. Anket sonuçları, Ulusal Ulaştırma Ana Planı'nın en önem aşamalarından biri olan çok modlu ulaşım modellemesi için dikkate alınacak. Bu noktada vatandaşlardan ve sektörden alınan geri bildirimler, altyapının iyileştirilmesinde bir etken olacak.

Ankette elde edilen verilere göre, vatandaşların %16'lık dilimi her gün, %26'lık dilimi ayda bir kez, %22'lık dilimi haftada bir kez, %18'lik dilimi ise yıldıza bir kez seyahat ediyor.

Anketteki veriler, vatadanşların kış döneminde %39, yaz döneminde %32 oranın iş seyahatleri gerçekleştirdiğini gösteriyor. Bununla beraber kış döneminde yaşanan seyahatlerin %28'i kişisel sebepler, alışveriş ve boş zaman nedeniylke gerçekleşirken yaz döneminde bu oran %21 olarak belirleniyor. İşe gidiş ve işten geliş ile eğitim nedeniyle seyahat edenlerin %10'u bu eylemleri kış mevsiminde, %12'si ise yaz mevsiminde gerçekleştiriyor. Aile ve arkadaş ziyaretleri ile turizm kış döneminde %23 olarak belirlenirken, yaz döneminde %34 olarak kayıtlara geçti.

Ulusal Ulaştırma Ana Planı'nın ülkenin ekonomik gelişimine katkıda bulunması öngörülüyor. Plan, Avrupa Birliği ve diğer ülkeler ile bulunan ulaşım koridorlarına entegrasyonda büyük önem taşıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Casino