Peygamberler Şehri Şanlıurfa
Tolga Namlı

Tolga Namlı

Tolga Namlı

Peygamberler Şehri Şanlıurfa

14 Mart 2017 - 20:42

Türkiye’nin güneydoğusunda yer alan Şanlıurfa, Anadolu kültürünün en derin hissedildiği güzide şehirlerinden biridir. Kurtuluş Savaşında milli mücadele ruhuyla  “Kendi Kendini Kurtaran Şehir” olarak anılmaya başlanmış, ardından 1984 yılında TBMM tarafından “Şanlı” unvanına layık görülerek şehrin isminin Şanlıurfa olarak değiştirilmesine karar verilmiştir.

Dünyanın en eski yerleşim merkezlerinden olan ve dünyanın ilk üniversitesinin de bulunduğu tarihi şehrimiz Şanlıurfa semavi dinler için de çok önemli bir merkezdir. Hz. İbrahim Şanlıurfa’da doğmuştur. Ayrıca başta Hz. Eyyüp ve Hz. İsa olmak üzere birçok diğer peygamber burada yaşadığı için şehir “Peygamberler Şehri” olarak da bilinmektedir. Şanlıurfa’da yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkarılan 12 bin yıllık dünyanın en eski heykeli, eser sayısı bakımından Türkiye’nin beşinci büyük müzesi olan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesinde sergilenmektedir. Ayrıca dünyanın en eski arkeoloji tapınağı Göbeklitepe ve aynı döneme ait olduğu tespit edilen birçok sit alanıyla Şanlıurfa, dünyada en çok arkeolojik kazı yapılması gereken yer niteliğini hala korumaktadır.

Şanlıurfa’nın en turistik noktası ve şehrin sembolü haline gelen yeri Balıklı Göl’dür. Hz. İbrahim’in ateşe atıldığında düştüğü yer olarak bilinen bu göl, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Balıklı Göl çevresinde başta Halil-ür Rahman Camii olmak üzere görülmesi gereken birçok cami ve dini mekan bulunur. Şehrin en önemli noktalarından biri olan Harran Ovası, Urfa Kalesi, Atatürk Barajı, Halfeti ve Gümrük Hanı ayrıca en çok ziyaret edilen yerler arasında. Tarihte önemli bir mücadeleye imza atmış Urfa halkı, samimi ve içten yaklaşımıyla dünyanın birçok noktasından şehri ziyaret etmeye gelenlere Türk misafirperverliğini en iyi şekilde yansıtmaya devam etmektedir.

Şanlıurfa; Türk mutfağının en lezzetli yemeklerinin de çıkış noktası. Nitekim dünyaca ünlü kebaba ismi verilmiş, birçok diğer Anadolu lezzetinin de öncüsü olmuştur. Şehrin halk kültüründe önemli bir yere sahip olan “Sıra Geceleri” halkın içinden gelen ve günümüze kadar yaşatılmış bir gelenektir. Şehrin yerleşim yerleri, yapısı ve coğrafi güzellikleri birçok Türk halk müziğinde yer bulacak kadar güzellikte olmakla birlikte sıra gecelerinde sıkça söylenilir.

Tarihi ve birçok diğer alanda zenginlikleriyle şehir, adeta bir müze görünümündedir. Tüm bu özelliklerini günümüze kadar en iyi şekilde sunan Şanlıurfa, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Son Yazılar